آموزش ساخت نقشه سایت یا سایت مپ

به این منظور باید آدرس سایت مپ xml را در فایل robots.txt قرار دهید و سپس فایل مذکور را در سرچ کنسول ثبت کنید. دقت داشته باشید، هربار که تغییری در فایل سایت مپ xml ایجاد میکنید نیازی به تغییر تاریخ نیست. این تاریخ برای اطلاع رسانی به خزندههای موتورهای جستجوست. هدف از این نوع سایت مپ این است که کاربران انسانی با ساختار سایت به صورت جزء به جزء آشنا شوند. برای اینکه این صفحات از طریق سایت مپ به رتبه سایتتان لطمه وارد نکنند، بهتر است صفحات بیارزش را از سایت مپ حذف کنید. برخی سایتها به صورت آنلاین نقشه سایت ایجاد میکنند. سپس یک سایت مپ مادر برای کل سایت مپ های دیگر ایجاد نمایید. علاوه بر آن، افزونه Yoast SEO نیز بخشی برای ایجاد نقشه سایت xml دارد. سایتهای وردپرسی نیز مانند سایتهای دیگر نیاز به سایت مپ xml دارند به خصوص اگر یک وبسایت شلوغ و بزرگ دارید. این خدمات معمولاً برای سایتهایی با تعداد صفحات کم به صورت رایگان است؛ اما برای سایتهای بزرگ با پرداخت هزینه انجام میشود. این مسئله به سئوی سایت شما کمک میکند. به این ترتیب تمام سایت مپ هایتان در یکجا جمع هستند و به راحتی فقط همین یک فایل را به گوگل معرفی میکنید.

گوگل طی بیانیهای اعلام کرده است که سایت مپ خزیدن سایت شما را ارتقا خواهد داد؛ مخصوصاً اگر سایت بزرگ، حجیم، جدید، سرشار از محتوای رسانهای و مملو از اطلاعات دارید. افزونههای زیادی برای این منظور وجود دارد؛ مانند افزونه Google XML sitemaps که از محبوبترینهاست. این نقشه در واقع یک فایل با پسوند xml است که مسیرهای مختلف سایت شما در آن قرار داده میشوند و خزندههای موتورهای جستجو میتوانند براساس آدرسدهی مناسب به محتوای شما دسترسی داشته باشند. یکی از مهمترین کارهایی که هر مدیر سایتی باید انجام دهد، ساخت سایت مپ برای موتورهای جستجو و ثبت آن برای ایندکس شدن در موتورهای جستجوی مختلف مجله خبری learn-seo است. در سایتهای چند زبانه نیز صفحات مشابه در زبانهای مختلف باید تعریف شوند. بعد از اینکه تگ تعریف شد، در مقابل آن آدرس نقشه سایت نوشته میشود. اگر گوگل یا هر موتور جستوجوی دیگر از محتوای سایت شما چیزی نداند نمیتواند ترافیکی برای سایت شما ارسال نماید. در این صورت هرگاه تغییری در محتوای صفحات به وجود بیاید، سایت مپ به صورت خودکار بهروزرسانی خواهد شد. «نقشه سایت فایلی است که در آن میتوانید صفحات وبسایت خود را لیست کنید تا به گوگل و سایر موتورهای جستجو درباره سازماندهی محتوای سایت خود بگویید.

هرچند اکثر سایتها بیش از 50 هزار صفحه ندارند، اما برای پیشگیری از بروز این دو مشکل میتوانید سایت خود را به چند بخش تقسیم کرده و برای هر بخش یک سایت مپ تهیه کنید. چنانچه شرکتی که خدمات میزبانی خود را از آن گرفتهاید، چنین امکانی را برای مشتریانش فراهم نمیکند میتوانید از سایر روشهای گفتهشده استفاده نمایید. حتی میتوانید اولویت صفحات برای ایندکس شدن را در نقشه سایتتان به خزندهها نشان دهید. داشتن نقشه سایت یکی از مهمترین کمکهایی است که میتوانید برای شناسایی محتوای دستهبندی شده سایت خود به موتورهای جستجو ارائه کنید. ابتدا یک فایل درست کنید که در آن فهرستی از سایت مپ های کوچکتر را قرار دهید. هدف این نوع سایت مپ ها مانند سایت مپ های HTML معرفی ساختار جزء به جزء سایت است اما این بار نه برای کاربران انسانی بلکه برای خزندههای موتورهای جستجو! به طور کلی سایت مپ نه تنها برای سایت مضر نیست بلکه مفید نیز هست.

این تگ میتواند یکی از مقادیر always، hourly، daily، weekly، monthly، yearly و never را به خود بگیرد. آسانترین روش ساخت سایت از طریق وردپرس است؛ چراکه تنها با نصب یک افزونه میتوان هر هدفی را محقق نمود. برای نمونه با نصب افزونههای مخصوص ساخت سایت مپ میتوان تنها با چند کلیک و بدون دانش تخصصی برای سایتمان سایت مپ بسازیم. تنها مشکل این است که وقتی در سایت مپ تعداد صفحات بیارزش (صفحاتی که کاربران مدت زیادی دران توقف ندارند) زیاد باشد، ارزش کل سایت پایین خواهد آمد. وقتی یک سایت برای خودش نقشه داشته باشد و آن را به گوگل معرفی کرده باشد، خزندهها از روی نقشه سایت یا سایت مپ تمام صفحات را ایندکس خواهند کرد. به عبارت دیگر، سایت مپ به موتورهای جستجو در مورد مطالب موجود در سایت شما اطلاع رسانی میکنند تا آنها بتوانند آن را راحتتر و با آخرین تغییرات بهروز کنند. یک نقشه سایت شامل «ابر داده» یا اطلاعات متنی در مورد هر صفحه است. 1. در مورد اینکه کدام صفحات سایتتان را در سایت مپ قرار خواهید داد تصمیم بگیرید. 2. در مرحله بعدی باید فرمتی که قصد دارید برای سایت مپ استفاده کنید را انتخاب کنید.