بهترین ابزار برای انجام تحلیل سئو


هر صاحب کسب و کاری خواهان ترافیک قابل توجه و سرنخ های واجد شرایط در وب سایت خود است که برای بهینه سازی موتورهای جستجو سرمایه گذاری می کند. اما، این کار یک بار نیست. برای به دست آوردن نتایج مطلوب نیاز به تلاش مداوم دارد. برای این منظور، بازاریاب همچنین باید یک تحلیل بهینه سازی موتور جستجو (SEO) انجام دهد تا ببیند تلاش های آنها به کجا می رود.

تجزیه و تحلیل سئو را می توان به صورت دستی انجام داد، اما زمان و تلاش زیادی را می طلبد. اینجاست که ابزارهای سئو وارد عمل می شوند. آنها به انجام سریعتر و کارآمدتر وظایف کمک می کنند، که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه برای صاحبان وب سایت و کارشناسان سئو می شود.

تحلیل سئو دقیقاً چیست؟

تحلیل سئو فرآیندی است که عملکرد یک وب سایت را ارزیابی می کند. برای تصمیم گیری در مورد چگونگی بهبود رتبه یک وب سایت یا یک صفحه در صفحات نتایج موتور جستجو استفاده می شود.

جنبه‌های زیادی از حضور آنلاین وجود دارد که می‌توان آنها را برای اهداف سئو ارزیابی کرد، مانند نام دامنه، کلمات کلیدی متا، پیوندهای داخلی به سایر وب‌سایت‌ها و نمایه‌های رسانه‌های اجتماعی در توییتر، فیس‌بوک و +Google.

تجزیه و تحلیل سئو باید شامل ارزیابی موارد زیر باشد:

 • کیفیت محتوای سایت
 • کیفیت بک لینک سایت
 • خطاهای سایت: سرعت بارگذاری صفحات وب شما.
 • جریان ترافیک در سایت.
 • وجود سیگنال های اجتماعی که به سایت شما هدایت می شوند.

این معیارها همچنین برای مقایسه عملکرد سایت شما با رقبای شما استفاده می شود. البته، می‌توانید تحلیل سئو را نیز اجرا کنید تا بدانید وب‌سایت رقبای شما در چه زمینه‌ای قرار دارد. اما مطمئن شوید که با انجام تجزیه و تحلیل در سایت خود یک امتیاز پایه تعیین کنید.

چگونه ابزار عالی برای تجزیه و تحلیل سئو را پیدا کنیم

درک معیارهای سئو ممکن است کمی دشوار باشد. معیارهای مختلفی وجود دارد که باید آنها را ردیابی کنید، و گم شدن در میان اعداد آسان است. بهترین راه برای یافتن ابزار تجزیه و تحلیل سئو مناسب برای نیازهای شما این است که در مورد آنچه که هر یک از آنها ارائه می دهند تحقیق کنید و ببینید که کدام یک به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد. درست مثل akابزار تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک می کند تا بهترین کلمات کلیدی مرتبط با جایگاه خود را پیدا کنید، بنابراین اگر هدف شما این است، قطعا ابزار مناسبی برای شما خواهد بود.

بهترین ابزار تجزیه و تحلیل سئو برای شما

اگر می خواهید در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالاتری داشته باشید، داشتن یک وب سایت یا محتوا کافی نیست. شما باید بدانید که چگونه برای سئو بهینه سازی کنید و چه ابزارهایی برای این کار بهترین هستند. تجزیه و تحلیل سئو می تواند دلهره آور باشد، به خصوص برای کسانی که در آن مهارت ندارند.

امروزه بسیاری از ابزارهای مختلف تحلیل سئو در بازار موجود است، اما برخی از آنها متمایز از بقیه هستند.

1. گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس طیف وسیعی از ویژگی ها را ارائه می دهد که به شما کمک می کند داده ها را به روش های مختلف تجزیه و تحلیل کنید. به عنوان مثال، دانستن تعداد بازدیدکنندگان منحصر به فرد کمک می کند. اما علاوه بر آن، می‌توانید بدانید که چه تعداد از این بازدیدکنندگان از یک کشور خاص آمده‌اند. این سرویس می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی در سایت شما کار می کند تا بتوانید تصمیمات آگاهانه ای در مورد حضور آنلاین خود بگیرید.

ویژگی های اصلی گوگل آنالیتیکس:

 • ردیابی ترافیک وب سایت: این می تواند به شما کمک کند تا از موفقیت کمپین خود مطلع شوید. می تواند بین ترافیک وب ارگانیک و غیر ارگانیک تفاوت قائل شود.
 • گزارش های نامزدی: در هر صفحه وب، دایرکتوری ها و معیارهای خروج از صفحه، گزارش هایی در مورد تعامل مخاطبان به شکل خطوط، نمودارها و نمودارهای دایره ای ارائه می دهد.
 • عملکرد محتوا: عملکرد محتوای سایت را تجزیه و تحلیل کنید و بر اساس آن معیارهای تعامل را تعیین کنید.
 • گزارش چند کانال: به شناسایی کانالی که بیشترین تبدیل را به همراه دارد کمک می کند.

گوگل آنالیتیکس یک ابزار رایگان و آسان برای تجزیه و تحلیل سئو است که می توانید نسخه پولی آن را نیز پیدا کنید. در صورت استفاده همراه با کنسول گوگل، دقت نتیجه خود را دو برابر می کند.

2. Ubersuggest

UberSuggest یک کلمه کلیدی رایگان است و هدف جستجو ابزاری که می تواند در عرض چند ثانیه صدها ایده به شما بدهد. از طریق این کلمه کلیدی یاب، به نتایج جستجوی برتر دسترسی خواهید داشت و می‌توانید تشخیص دهید که آیا افراد از آن به عنوان یک کلمه کلیدی طولانی استفاده می‌کنند یا با هدف عمومی جستجو می‌کنند.

ویژگی های اصلی Ubersuggest:

 • تحقیق کلمات کلیدی: می توان از آن برای یافتن کلمات کلیدی طولانی مرتبط با تجارت شما استفاده کرد.
 • حجم جستجوی کلمه کلیدی: این یک راه عالی برای ایجاد ایده های جدید برای کلمات کلیدی و یافتن حجم جستجو برای این کلمات کلیدی است.
 • بینش رقبا: اگر می خواهید بینش بیشتری در مورد کلمات کلیدی مورد نظر رقبایتان به دست آورید، عالی است.
 • گزارش‌های Ubersuggest می‌توانند رقابت کلمات کلیدی، CPC و روندهای جاری را نشان دهند.

Ubersuggest یک ابزار رایگان و متن باز است که باید برای تجزیه و تحلیل سئوی خود از آن استفاده کنید.

3. احرف

Ahrefs یک ابزار تجزیه و تحلیل SEO است که به مشاغل در صنعت بازاریابی دیجیتال کمک می کند. می توان از آن برای شناسایی کلمات کلیدی و پیوندها برای ارتقاء سطح بازی محتوای خود برای یک وب سایت و تجزیه و تحلیل رقابت استفاده کرد.

ویژگی های اصلی Ahrefs

 • جستجوگر کلمات کلیدی: Ahrefs در زمینه تحقیق کلمات کلیدی به عنوان بهترین در زمینه خود شناخته می شود زیرا آنها دارای ابزار بسیار دقیق Keyword Explorer هستند که روند را بسیار سریعتر می کند و همچنین حجم جستجوی ماهانه را به شما می دهد.
 • کاوشگر سایت: به شما می گوید که هر صفحه وب یک وب سایت چگونه عمل می کند.
 • جستجوگر محتوا: این می تواند صفحات وب با کلمات کلیدی خاص و موضوعاتی را که بر محتوای شما تأثیر می گذارد، پیشنهاد دهد، پایگاه داده عظیمی از بک لینک ها را برای بازاریابی محتوا در اختیار شما قرار دهد و به تجزیه و تحلیل بک لینک کمک کند.
 • ردیاب رتبه: عملکرد رقبای شما را نشان می دهد تا به شما ایده دهد که در رابطه با یکدیگر در چه جایگاهی قرار دارید.

Ahrefs یک ابزار سئو پولی است، اما ابزارهای رایگانی را نیز ارائه می دهد، مانند چک کننده های بک لینک، که می توانند برای مدیریت و بهینه سازی کمپین ها استفاده شوند. غول های بازار مانند گوگل، یوتیوب، نتفلیکس و بسیاری دیگر از این ابزار استفاده می کنند.

4. SEMRush

SEMrush یک ابزار تجزیه و تحلیل SEO همه کاره است که ابزارهای بازاریابی آنلاین، گزارش های رتبه بندی و موارد دیگر را ارائه می دهد. در نگاه اول می تواند کمی سخت باشد زیرا مملو از ویژگی ها است. کسانی که سال‌ها از آن استفاده کرده‌اند می‌گویند که کلید موفقیت با SEMrush درک اهداف واقعی کسب‌وکار شما و سپس استفاده از مجموعه‌ای از ویژگی‌های مناسب است. شما همچنین می توانید یک متخصص سئو استخدام کنید اگر استفاده از ابزارهای تحلیلی فنی به نظر می رسد.

ویژگی های اصلی SEMRush:

 • تجزیه و تحلیل بک لینک ها: این به شما کمک می کند کلمات کلیدی و کمپین های تبلیغاتی رقبا، بک لینک های آنها و فعالیت رسانه های اجتماعی را پیدا کنید.
 • سئو: این ابزار همچنین برای یافتن مشکلات سئوی وب سایت شما بسیار مفید است و به شما پیشنهاداتی در مورد نحوه رفع آنها ارائه می دهد.
 • بازاریابی محتوا: این متن مناسب SEO تولید می کند، الگوهای محتوا را برجسته می کند و نکاتی را در مورد چگونگی بهبود آن ارائه می دهد. این ابزار همچنین موضوعات ارزشمندی را برای کمک به بهبود ترافیک خود ارائه می دهد.
 • مجموعه ابزار تحقیق رقابتی: این به شما کمک می کند تا بازیکنان خاص را پیدا کنید، تصمیمات تغییر دهنده بازی بگیرید و با بهترین آنها رقابت کنید. می توانید ترافیک رقبای خود را کشف کنید، راه هایی برای افزایش سهم بازار خود و موارد دیگر پیدا کنید.

در سال 2015، SEMRush اعلام کرد که به عنوان یک محصول فریمیوم متوقف می شود و به یک مدل مبتنی بر اشتراک تبدیل می شود. توسط بسیاری استفاده می شود بازاریابی B2B غول هایی مانند آمازون؛ بیش از 20000 شریک و بیش از 7000000 کاربر فعال دارد.

5. Spyfu

Spyfu یک نرم افزار مبتنی بر وب است. این نرم افزار عمدتاً توسط بازاریابان اینترنتی و صاحبان مشاغل کوچک استفاده می شود که می خواهند بدانند وب سایت آنها از نظر کلمات کلیدی چه رتبه ای دارد. و رقبا با استفاده از این ابزار، می‌توانید تمام کمپین‌های خود را در گوگل و سایر موتورهای جستجو ردیابی و مدیریت کنید، بر رتبه‌بندی نظارت داشته باشید و اطلاعات تماس را در مورد سرنخ‌ها جمع‌آوری کنید.

ویژگی های اصلی Spyfu:

 • از این بینش برای ایجاد استفاده کنید استراتژی های رقابتی بهتر که از نویز متمایز می شوند و دید شما را در نتایج موتورهای جستجو افزایش می دهند.
 • کلمات کلیدی پرداخت به ازای کلیک (PPC) رقبا: می توانید از این ابزار برای تجزیه و تحلیل استراتژی PPC سایر مشاغل و بهبود بازی بازاریابی خود استفاده کنید.
 • کلمه کلیدی رقبا: همچنین اطلاعاتی در مورد رقبای وب سایت و کلمات کلیدی مورد نظر آنها ارائه می دهد.

شما به سادگی می توانید آدرس وب سایت خود را در گزینه “دریافت اطلاعات” وارد کنید، و یک نمای کلی سریع از سایت تجزیه و تحلیل شده، مانند رتبه وب سایت ها در نتایج جستجوی گوگل، تعداد لینک های دامنه های منحصر به فرد و موارد دیگر ظاهر می شود.

Spyfu سه نوع طرح پولی را ارائه می دهد که از نظر قیمت و مشخصات متفاوت هستند، بنابراین می توانید آنچه را که برای شما مناسب است انتخاب کنید.

6. گزارش کارت سئوی رایگان Upcity

گزارش کارت سئو رایگان Upcity یک ابزار عالی برای دریافت یک نمای کلی از نحوه عملکرد سایت شما در رتبه بندی موتورهای جستجو و پیدا کردن آنچه برای بهبود آن باید انجام دهید. گزارش کارت مهمترین جنبه های سئو مانند کلمات کلیدی و لینک ها را برجسته می کند و نمره کلی وب سایت شما را در اختیار شما قرار می دهد.

ویژگی های اصلی گزارش کارت سئو رایگان Upcity:

 • ابزار رتبه بندی: ما می توانیم بدانیم که وب سایت ما در کجا در یک موتور جستجو رتبه بندی شده است.
 • مقایسه لینک سازی: می تواند نمودار مقایسه بین شما و لینک بیلدینگ رقبا را نشان دهد.
 • معیار اعتبار: این گزارش می تواند سطح اعتماد سایت شما را نشان دهد.
 • نمایه سازی فعلی: نمایه سازی فعلی گزارش کارت SEO رایگان Upcity ابزاری است که به شما کمک می کند وضعیت فعلی سایت خود را درک کنید. این به شما بینشی از سلامت سئوی وب سایت شما می دهد، از جمله اینکه چه تعداد از صفحات ایندکس شده اند، چه تعداد از آنها ایندکس نشده اند و چه چیزی گوگل به عنوان کلیدواژه اصلی شما می بیند.

همانطور که از نام خود مشخص است، یک کارت گزارش رایگان برای شما ایجاد می کند. بنابراین، استفاده از آن رایگان است.

نتیجه گیری: اهمیت انجام منظم تجزیه و تحلیل سئو در سایت شما

تحقیقات BrightEdge نشان داد که SEO 1000 درصد ترافیک بیشتری نسبت به رسانه های اجتماعی ارگانیک ایجاد می کند، بنابراین جای تعجب نیست که 60 تا 70 درصد از بازاریابان موتورهای جستجو با یک کمپین SEO شروع می کنند.

تجزیه و تحلیل سئو ماهانه برای هر صاحب وب سایتی که می خواهد در رتبه های برتر باشد ضروری است. این شامل بررسی ترافیک، بررسی محتوا و بررسی تغییراتی است که در الگوریتم گوگل رخ می دهد. همچنین شامل تعیین اینکه چه تغییراتی را می توان برای بهبود رتبه بندی آنها انجام داد.

این ابزارها برای کمک به شما در تحلیل سئو بهترین هستند. بنابراین، اگر استفاده از آنها را از دست می دهید، اکنون زمان آن است که آنها را به دوبرابر نتایج بازاریابی SEO خود برسانید.

منبع