تشخیص ناهنجاری در امنیت سایبری چیست؟


ناهنجاری به یک رفتار، یک نتیجه، یک عمل یا دنباله ای از اعمال اطلاق می شود که با رفتار، نتیجه یا الگوی عادی یا مورد انتظار متفاوت است. می توان آن را به عنوان یک بی نظمی یا انحراف از رویه عمومی در نظر گرفت.

شناسایی و تشخیص رفتارها یا اقدامات فوق به سادگی به عنوان تشخیص ناهنجاری تعریف می شود. از این رو، تعیین دقیق فعالیت ها یا نقاط داده ای که الگوی مورد انتظار یا طبیعی را برآورده نمی کنند، تشخیص ناهنجاری نامیده می شود. یک دارایی کلیدی برای تشخیص ناهنجاری در یک محیط فناوری اطلاعات است امنیت صفر اعتماد چارچوب، که بعداً در مقاله مورد بحث قرار خواهد گرفت.

تشخیص ناهنجاری در امنیت سایبری چیست؟

در امنیت سایبری، تشخیص ناهنجاری به یافتن عیوب ساختاری، پیکربندی نادرست امنیتی و حملات دیجیتال بالقوه کمک می کند. سه زیر بخش اصلی وجود دارد که تحت عنوان تشخیص ناهنجاری امنیت سایبری فعالیت می کنند.

  • تشخیص ناهنجاری بدون نظارت: شناسایی چنین رویدادها یا فعالیت های نادری است که هیچ دانش قبلی در مورد آنها وجود ندارد.
  • تشخیص ناهنجاری نیمه نظارتی: با استفاده از مثال‌های برچسب‌گذاری شده، استثنائات رفتار عادی را تشخیص می‌دهد.
  • تشخیص ناهنجاری تحت نظارت: این تکنیک با استفاده از مجموعه داده های برچسب دار، ناهنجاری ها را تشخیص می دهد. برچسب ها رفتار غیرعادی و عادی را متمایز می کنند.

انواع آنومالی چیست؟

سه نوع ناهنجاری رایج وجود دارد که نشان دهنده تهدید امنیت سایبری است:

1. ناهنجاری های زمانی

هر فعالیتی که در زمان غیرمنتظره یا فرد اتفاق بیفتد یک ناهنجاری زمانی محسوب می شود. بهترین روش این است که یک زمان بندی مشخص برای تمام فعالیت های سازمان خود برای همه کاربران در نظر بگیرید.

در این صورت، هر زمان که فعالیتی در زمانی انجام شود که برای آن برنامه ریزی نشده است، شناسایی می شود. در اینجا یک مثال واقعی از یک ناهنجاری زمانی آورده شده است: حساب کارمندی که قرار است از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر فعال باشد، اما حساب کاربری او در ساعت 10 شب وارد سیستم شده است.

2. شمارش ناهنجاری ها

هنگامی که چندین فعالیت به طور همزمان یا در مدت زمان کوتاهی توسط یک میزبان یا یک کارمند انجام می شود، ناهنجاری های شمارش مشاهده می شود. مدیران باید تعداد فعالیت هایی را که می توان در یک دوره زمانی معین انجام داد را مشخص کنند.

اگر از تعداد (خط مبنا) فعالیت های مشخص شده فراتر رفت، به سیستم هشدار داده می شود که یک ناهنجاری شمارش مشاهده شده است. به عنوان مثال، اگر حداکثر تعداد تغییرات پیکربندی روتر را روی 11 تنظیم کرده باشید، اما روتر بیش از 20 تغییر پیکربندی داشته باشد.

3. ناهنجاری های الگو

هنگامی که یک توالی پیش بینی نشده از رویدادها رخ می دهد، یک ناهنجاری الگو مشاهده می شود. اگر این رویدادها به صورت انفرادی اتفاق بیفتند، ممکن است فعالیتی غیرعادی تلقی نشوند، اما با هم از الگوی مورد انتظار منحرف می شوند. از این رو “ناهنجاری الگو” نامگذاری شده است.

یک خط پایه برای الگوی مورد انتظار فعالیت ها باید در سازمان ایجاد شود که همه کاربران و میزبان ها باید از آن پیروی کنند. سپس تمام فعالیت هایی که انجام می شود را می توان با الگوی پایه مقایسه کرد تا مشخص شود که آیا رفتار غیرعادی در الگو وجود دارد یا خیر.

اعتماد صفر

در روال کاری ترکیبی کنونی، می بینیم که دسترسی به داده ها و برنامه های شرکتی باید برای کاربران تلفن همراه فراهم شود.د-پیمانکاران طرف، و کاربران دسکتاپ به طور همزمان. با این حال، خطرات حمله دیجیتالی بالقوه نیز افزایش یافته است. مدل Zero Trust کمترین امتیاز مورد نیاز برای تکمیل یک کار را امکان پذیر می کند و در صورت انجام یک فعالیت غیرعادی یک هشدار ایجاد می کند.

اساساً، مدل Zero Trust یک چارچوب امنیت سایبری است که با تمام کاربران محیط سایبری به طور یکسان رفتار می کند. این نیاز دارد که همه کاربران قبل از دسترسی به منابع و داده‌های سازمان، مجاز، به طور مستمر تأیید و تأیید شوند.

چارچوب Zero Trust بر اساس اصول زیر عمل می کند:

1. تأیید خودکار

مدل Zero Trust به سازمان ها اجازه می دهد تا سیستم های تأیید هویت و نظارت خود را خودکار کنند. این به آنها انعطاف پذیری بالایی در سطوح امنیتی می دهد. این چارچوب به تیم‌های امنیتی سازمانی اجازه می‌دهد تا پاسخی تقویت‌کننده به فعالیت مصرف‌کننده آماده کنند. به این معنی که پس از شناسایی ناهنجاری می توان اقدام فوری را آغاز کرد.

2. تخصیص حداقل امتیازات

مشتریان و کارمندان تنها کمترین دسترسی لازم را برای تکمیل یک اقدام دارند. این به تیم های امنیتی اجازه می دهد تا تهدید را به موقع کاهش دهند و قرار گرفتن در معرض برنامه ها و داده های محرمانه را به حداقل برسانند. مدل Zero Trust تضمین می کند که هر درخواست ورود به طور خودکار قبل از اعطای تاییدیه بررسی می شود.

3. نظارت بدون توقف

تیم های امنیتی به طور مداوم روند دسترسی به داده ها و منابع شرکتی را که کاربران و کارمندان دنبال می کنند نظارت می کنند. در صورت مشاهده انحراف از الگوی عادی، هشدارهایی صادر می شود و کاهش تهدید آغاز می شود. نظارت مستمر به شناسایی و پایان دادن به تهدیدات سایبری ورودی و خارجی کمک می کند.

هدف مدل Zero Trust جلوگیری از آسیب رساندن تهدیدات سایبری پیشرفته به سازمان است. چارچوب Zero Trust مطابقت با HIPAA، CCPA، FISMA، GDPR و سایر قوانین حفظ حریم خصوصی داده ها

Zero Trust در چه زمینه هایی از کسب و کار شما ایمن خواهد بود؟

یک تجارت بر چهار جزء کلیدی استوار است: داده ها، دارایی ها، برنامه های کاربردی و کاربران نهایی/مشتریان.

داده ها

استراتژی‌های Zero Trust می‌توانند سطوح تشخیص ناهنجاری، دسترسی و مجوز داده‌های شرکت را مدیریت کنند. علاوه بر این، هرگونه بارگیری یا انتقال اطلاعات غیرمجاز در محیط کسب و کار شما به راحتی قابل شناسایی است.

دارایی های

علاوه بر بارهای کاری مبتنی بر ابر، مهاجمان دیجیتال دارایی های تجاری مانند ماشین های مجازی، کانتینرها و عملکردها را نیز هدف قرار می دهند. چارچوب Zero Trust ابزارهای مناسبی را برای مقابله با چنین شرایطی ارائه می دهد. کسب‌وکارها تلاش‌های امنیتی خود را با مشخص کردن دارایی‌های حیاتی و استفاده از دسترسی مبتنی بر نقش برای تأیید درخواست دسترسی متمرکز می‌کنند.

برنامه های کاربردی

استفاده و دسترسی به برنامه ها به طور مداوم در زمان اجرا نظارت می شود. این به تیم های امنیتی اجازه می دهد تا رفتار کاربر را درک کنند و انحرافات را از الگوی تعیین شده تشخیص دهند. Zero Trust هرگونه تغییر در استفاده را به عنوان فعالیت غیرعادی تلقی می کند.

مشتریان

مشتریان یا کاربران نهایی یک کسب و کار شامل شرکا، کارمندان و پیمانکاران شخص ثالث نیز هستند. همه آنها از حقوق دسترسی و هویت های مختلف استفاده می کنند و به برنامه ها و داده های شرکتی از دستگاه های مدیریت شده و مدیریت نشده دسترسی دارند. این امر باعث ایجاد بسیاری از چالش های مدیریتی و امنیتی می شود که می توان با مدل امنیتی Zero Trust مقابله کرد.

نتیجه

در دنیای سایبری، ناهنجاری ها نشان دهنده یک حمله بالقوه است، بنابراین تشخیص یک ناهنجاری برای امنیت سایبری بسیار مهم شده است. افزایش تهدیدات امنیتی دیجیتال نیازمند یک زیرساخت امنیتی به روز و ضد احمق است. بنابراین، امنیت Zero Trust یک راه عالی برای شناسایی و کاهش ناهنجاری در زیرساخت فناوری اطلاعات شما است.

منبع