هشت عملکرد Google Sheets که هر SEO باید بداند


Google Sheets یک برنامه تغییر دهنده بازی و برنامه ای است که توسط بسیاری از متخصصان بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) مورد علاقه است. Google Sheets بسیار شبیه Microsoft Excel است. فقط استفاده از آن رایگان و مبتنی بر ابر است.

چندین عملکرد Google Sheets وجود دارد که هر SEO باید بداند. Google Sheets می‌تواند مجموعه داده‌ها را دستکاری کند (صادرات Site Explorer)، داده‌ها را از سایر وب‌سایت‌ها حذف کند و یک گردش کار نیمه خودکار برای کارهای SEO ایجاد کند.

یادگیری و به حداکثر رساندن استفاده از فرمول های Google Sheets می تواند به شما کمک کند کارآمدتر کار کنید و در زمان و تلاش صرفه جویی کنید. در زیر برخی از فرمول های مهم Google Sheet که برای سئوکارها مفید هستند آورده شده است.

8 فرمول Google Sheets که باید بدانید

سئوکارها کار زیادی برای انجام دادن دارند که پاکسازی صفحه گسترده به هم ریخته و نامرتب باعث اتلاف وقت می شود. ناگفته نماند، آنها باید صفحات گسترده خود را نیز از ابتدا ایجاد کنند.

با این حال، با قالب های صفحه گسترده قابل تنظیم، هر SEO نیازی به نگرانی در مورد نحوه تبدیل صفحه گسترده خود ندارد.

چندین فرمول ورق پیچیده وجود دارد که باید آنها را به خاطر بسپارید. با این حال، به خاطر سپردن همه آنها می تواند چالش برانگیز باشد. از این رو، یک الگوی صفحه گسترده قابل تنظیم با توابع داخلی آماده برای رمزگذاری داده ها، برای هر سئو کار مفیدی است.

فرمول‌هایی که در زیر مورد بحث قرار می‌گیرند، مواردی هستند که باید بدانید که هر سئو را هوشمندتر و کارآمدتر می‌کند.

1. وارد کردن داده ها و ادغام مجموعه داده ها با استفاده از فرمول VLOOKUP

فرمول VLOOKUP یا فرمول جستجوی عمودی مورد علاقه بسیاری از سئوکاران است. چندین توابع مانند قابلیت استخراج داده از صفحه گسترده دیگر را ارائه می دهد، مشروط بر اینکه این دو صفحه گسترده دارای یک مقدار مشترک باشند.

ترکیب دو صفحه گسترده با عملکرد VLOOKUP آسان تر است، زیرا نیازی به کپی و جایگذاری دستی مجموعه داده های بزرگ ندارید.

فرمول VLOOKUP است =VLOOKUP(Search_Key, Range, Index, is_sorted). عناصر زیر فرمول در زیر مورد بحث قرار گرفته است:

  • کلید جستجو. این مقدار سلول یا داده ای است که در هر دو صفحه گسترده مشترک است.
  • دامنه. این محدوده ستون هایی است که فرمول باید بخواند.
  • فهرست مطالب. این شماره ستونی است که محدوده داده را از آن استخراج می کنید.
  • مرتب شده است. این اغلب روی “0” یا “False” تنظیم می شود تا مطابقت دقیق را برگرداند.

2. ادغام سلول های داده با استفاده از Concatenate

هنگامی که با URL ها کار می کنید و می خواهید سلول های داده را ادغام کنید، فرمول الحاق مفید است. برخی از نشانی‌های اینترنتی وب‌سایت‌ها هنگام دانلود به‌صورت یکسان قالب‌بندی نمی‌شوند.

به عنوان مثال، شما لیستی از URL ها را از Google Analytics دانلود کرده اید. متوجه شدید که برخی از بخش‌های URL مانند نام دامنه یا پروتکل اصلی گم شده است.

لازم نیست همه سلول های تک سلولی را به صورت دستی تصحیح یا به روز کنید. در عوض، می توانید از تابع الحاق استفاده کنید =CONCATENATE (محدوده).

3. حذف داده ها از وب سایت با استفاده از فرمول IMPORTXML

فرمول Google Sheets تابع IMPORTXML به وارد کردن داده ها از انواع داده های ساختار یافته مانند XML، HTML و RSS کمک می کند. این بدان معناست که می‌توانید بدون خروج از Google Sheets، داده‌ها را از یک وب‌سایت حذف کنید.

فرمول IMPORTXML است =IMPORTXML(URL,xpath_query).

فرمول IMPORTXML در حذف تقریباً تمام داده های مجازی تا زمانی که XPath را بشناسید قدرتمند است. در اینجا برخی از داده هایی وجود دارد که می توانید با استفاده از فرمول IMPORTXML حذف یا حذف کنید:

  • مجموعه داده های متا یا توضیحات متا (مانند عنوان، توضیحات و غیره) از یک لیست URL
  • آدرس های ایمیل از وب سایت ها
  • نمایه های حساب های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک از وب سایت ها

4. کنسول جستجوی گوگل

SEO ها می دانند که کنسول جستجوی گوگل به مقایسه معیارهای عملکرد GSC در دو دوره مختلف کمک می کند. چنین دوره های زمانی می تواند قبل و بعد از انتشار وب یا به روز رسانی وب سایت باشد. داده های جمع آوری شده از این دوره ها برای ردیابی تغییرات در معیارهای عملکرد استفاده می شود.

این عملکرد کاربردی Google Sheets به شما امکان می دهد داده ها را از طریق Google Sheets صادر کنید.

5. تعیین مجموع دسته ها با تابع SUMIF

تابع SUMIF هنگام اضافه کردن دسته‌هایی از مقادیر با توجه به یک معیار خاص مفید است. فرمول SUMIF این است =SUMIF(محدوده، معیار،[sum_range]).

به عنوان مثال، شما می خواهید کل بازدیدهای کل پست های وبلاگ خود را تعیین کنید تا بفهمید کدام دسته وبلاگ محبوب است. با استفاده از تابع SUMIF می توانید نتیجه را به راحتی پیدا کنید.

می‌توانید همین فرمول را برای دسته‌های دیگری که در صفحه‌گسترده خود اختصاص داده‌اید اعمال کنید. با تابع SUMIF، برای تعیین اینکه کدام دسته پست وبلاگ بیشترین بازدید را دارد، نیازی به محاسبات اضافی ندارید.

6. حجم جستجو: تابع پرس و جو و IMPORTRange

تابع Query را می توان تابعی قدرتمندتر از VLOOKUP در نظر گرفت. با تابع پرس و جو، می توانید داده ها را با استفاده از پرس و جو کنید SQL. این امر بازیابی داده ها را آسان می کند و می توانید انتظار نتایج بالا را داشته باشید.

فرمول تابع query است =QUERY (محدوده، sql_query).

امکان ادغام فرمول IMPORTRANGE با تابع query وجود دارد که به شما امکان می دهد داده ها را از صفحات گسترده دیگر جستجو کنید.

7. بهبود سطوح تعامل و نرخ مکالمه با استفاده از Google Analytics Add On

این فرمول پیشرفته اکسل به شما این امکان را می دهد که بینش ارزشمندی در مورد فرصت هایی به دست آورید که می توانند سطح تعامل و نرخ تبدیل را در صفحات رتبه بندی شما افزایش دهند. برای به حداکثر رساندن این ویژگی، باید افزونه Google Analytics را به حساب Google Sheets خود اضافه کنید.

پس از انجام این کار، برای ایجاد URL کامل هر صفحه، باید تابع Concatenate را انجام دهید. سپس، باید از تابع VLOOKUP برای گنجاندن معیارهای کلیدی در صفحه گسترده خود مانند کاربران، نرخ پرش و غیره استفاده کنید.

8. تنظیم پیش فرض برای خطاها با استفاده از تابع IFError

این امکان وجود دارد که بتوانید یک پیام خطا در صفحه گسترده خود مشاهده کنید #خطا!، #DIV/0!، یا #VALUE! هنگام رمزگذاری فرمول ها هنگامی که از یک محدوده ناشناخته در فرمول خود استفاده می کنید یا یک سلول را بر صفر تقسیم می کنید، این پیام های خطا ظاهر می شوند.

این اعلان‌های خطا می‌توانند صفحه‌گسترده‌های شما را به هم ریخته و گیج‌کننده نشان دهند. با استفاده از تابع IFError می توانید این مشکل را برطرف کنید. تابع IFError مقادیر خطا را با مقادیر پیش فرضی که در ابتدا تنظیم کرده اید جایگزین می کند.

نتیجه

می توانید از چندین فرمول در Google Sheets استفاده کنید تا کار سئوی خود را بسیار آسان کنید. چه فرمول های اولیه و چه پیشرفته را بلد باشید، Google Sheets یک پلت فرم عالی برای کارهای اولیه SEO و تحقیقات کلمات کلیدی است.

این هشت عملکرد Google Sheets که هر SEO باید بداند برای پروژه صفحه گسترده بعدی شما بسیار مفید است. به تمرین ادامه دهید و در نهایت خواهید دید که از تجربه صفحه گسترده خود لذت می برید. می توانید این صفحه را برای مرجع بعدی خود نشانه گذاری کنید.

منبع