چگونه Jamstack می تواند به شما در بهبود عملکرد و امنیت SEO کمک کند؟


هر ساله تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌ها وب‌سایت‌هایی راه‌اندازی می‌کنند و وارد بازار اینترنت می‌شوند که منجر به رقابت شدید در بازار می‌شود. وجود دارد 1.88 میلیارد امروزه وب سایت ها و در نتیجه کسب رتبه خوب در موتورهای جستجو چالش بزرگی به نظر می رسد، به خصوص برای تازه کارها. و این توضیح می دهد که چرا بهینه سازی موتور جستجو (SEO) بسیار حیاتی است.

به عبارت ساده، سئو تکنیکی است که یک وب سایت را برای کاربرانی که در جستجوی خدمات یا محصولات خاص در موتورهای جستجو مانند Google، Bing، Yandex، DuckDuckGo و غیره هستند بیشتر دیده می شود. در نتایج جستجو داشته باشید. این نشان می دهد که شما شانس بیشتری برای جلب توجه کاربران و افزایش نرخ تبدیل خود دارید. به همین سادگی!

با توجه به آنچه گفته شد، Jamstack یکی از معماری های توسعه وب مدرن است که می تواند به شما کمک کند تا سایت های سریع تر، بهتر یا ایمن تر بسازید. و در این مقاله قصد داریم در مورد اینکه چگونه Jamstack می تواند گنجینه ای برای یک وب سایت غنی از سئو باشد صحبت کنیم.

بیایید حفاری کنیم!

سئو و تکامل آن

امروزه سئو یک استراتژی تمام عیار است که هدف آن افزایش دید و موقعیت صفحات وب در نتایج جستجوی ارگانیک است. قبلاً فقط قرار دادن کلمات کلیدی، عناوین متا و توضیحات بود.

جنبه‌های بسیار بیشتری از تکنیک‌های استاندارد سئو وجود دارد که گوگل هنگام تعیین نحوه رتبه‌بندی صفحات وب، از جمله بک لینک، رفتار مخاطب، هدف جستجو و آمار، در نظر می‌گیرد.

همانطور که قبلاً تسلط بر سئو آسان‌تر بود، اکنون به دلیل رقابت شدید، تغییرات منظم الگوریتم و کاربران آگاه، چالش‌برانگیزتر شده است. روند سئو در حال انجام است. از طرف دیگر سرعت سایت جنبه دیگری است که بر رتبه وب سایت تأثیر می گذارد.

Jamstack چیست؟

معماری توسعه وب معروف به Jamstack مبتنی بر جاوا اسکریپت سمت کلاینت، APIهای قابل استفاده مجدد و نشانه گذاری از پیش ساخته شده است، که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا وب سایت های تولید شده به صورت ایستا را بسازند. ارائه HTML از میزبانی استاتیک بخشی از فرآیند است. اگر می خواهید از جاوا اسکریپت برای ارائه محتوای پویا و تجربه کاربری برتر استفاده کنید، معماری وب Jamstack بهترین شرط است

Jamstack در اصل مخفف جاوا اسکریپت، APIs و Markup است. سازمان‌هایی مانند Shopify، Nike و PayPal عملکرد و امنیت بالایی را که این معماری وب فراهم می‌کند تضمین می‌کنند.

هر محتوا به صورت HTML ارائه می شود و ایندکس کردن را برای موتورهای جستجو ساده می کند و بسیاری از مسائل مربوط به بهینه سازی یک وب سایت برای موتورهای جستجو را حل می کند. امنیت بیشتر و خطاهای زمان اجرا کمتر نیز نتیجه اجرای هر درخواست کد کمتری است.

چرا Jamstack بهترین انتخاب برای سئو است؟

سایت های Jamstack از نظر عملکرد عالی هستند که یکی از مزایای کلیدی آنها است. از آنجایی که فایل‌های HTML از پیش ساخته شده را در شبکه تحویل محتوا (CDN) به جای ارائه آن‌ها بر روی سرور ارائه می‌کند، نتایج نهایی سریع‌تر در تمام صفحه و زمان بارگیری آماده DOM هستند. این توضیح می دهد که چرا سایت های Jamstack به سرعت بارگذاری می شوند. و از آنجایی که گوگل هنگام فهرست بندی صفحات به بارگذاری سریعتر صفحات اولویت می دهد، سایت های Jamstack به ناچار در بالای نتایج جستجو ظاهر می شوند.

داده های ساخت یافته

Jamstack استفاده از داده های ساخت یافته را امکان پذیر می کند، که یکی دیگر از مؤلفه هایی است که به نفع SEO است. با توجه به ارتباط یک عبارت جستجو، موتورهای جستجو محتوا را در اولویت قرار می دهند. این روش که با نام JSON-LD شناخته می شود، از JSON برای رمزگذاری داده های پیوندی استفاده می کند.

مشابه نحوه عملکرد JSON سنتی، JSON-LD اجازه می دهد تا داده ها به طور موثر طبقه بندی شوند. افزودن JSON-LD یک رویکرد ساده برای سایت های استاتیک است. بدون تغییر محتوا و ربات های ارائه شده توسط سرور، توسعه دهندگان می توانند آن را در مرحله ساخت خود قرار دهند. آنها فقط باید یک اسکریپت ساده را اجرا کنند که داده های مورد نیاز را در فایل های HTML وارد کند. Jamstack همچنین نیازی به آماده سازی محتوای اضافی ندارد.

بهینه سازی سایت استاتیک

بارگذاری سریع سایت های استاتیک دلیل کافی برای یک استراتژی سئو صحیح نیست زیرا از پارامترهای مهم دیگر مانند ناوبری، ترافیک تلفن همراه، ساختار URL ها و غیره جلوگیری می کند.

از آنجایی که محتوا از قبل در دسترس است، توسعه دهندگان باید نقشه سایت را هنگام کار با سایت های ثابت بسازند. علاوه بر این، بسیاری از سایت‌های استاتیک با استفاده از تولیدکنندگان سایت استاتیک (SSG) ایجاد می‌شوند که دارای ویژگی‌های نقشه‌برداری داخلی هستند. در غیر این صورت، می‌توانید از یک افزونه برای ساده‌تر کردن روند استفاده کنید. با سایت های Jamstack، نقشه سایت مشکلی ندارد.

مزایای کلیدی Jamstack برای وب سایت های ایمن و سئو دوستانه

وقتی صحبت از سئو و بهینه سازی محتوا می شود، Jamstack وب سایت شما را برای رسیدن به هر هدف سئوی که فکرش را می کنید آماده می کند. از مزایای سایت های Jamstack برای سئو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

امنیت بی نظیر

زمانی که سایت ایستا است، در هر درخواست کد کمتری اجرا می شود. نتیجه بهبود امنیت داده ها و اشتباهات کمتر در زمان اجراست. تنها بهینه سازی دارایی زمان اجرا و قرار دادن آن فایل های ثابت در CDN نگرانی اصلی توسعه دهندگان است.

این منجر به بهبود تجربه کاربری از طریق افزایش سطح عملکرد وب سایت، تاخیرهای کمتر و کاهش فاصله سفر شبکه می شود. پس از همه، یک وب سایت با بارگیری سریع و ایمن چیزی است که همه می خواهند.

نمایه سازی SEO

Jamstack و SEO دست به دست هم می دهند. همانطور که در بالا ذکر شد، گوگل همیشه از سایت هایی با بارگذاری سریع تر صفحه و قرار دادن کلمات کلیدی و URL بهتر استفاده می کند. از این رو، کار با فریمورک‌های Jamstack بدون سرور منجر به افزایش تعداد کاربران فعال و نرخ تبدیل بالاتر می‌شود.

علاوه بر این، می‌توانید با حذف تصاویر مسدودکننده رندر، اصلاح فایل‌های JS و CSS استفاده نشده و بهینه‌سازی تصاویر سایت، از عملیات‌های رنگ آمیزی کند و کوبیدن طرح‌بندی جلوگیری کنید.

مدیریت زیرساخت

Jamstack به وب‌سایت‌ها اجازه می‌دهد تا با کمک چندین API شخص ثالث، داده‌ها را به‌سرعت و امن کار کنند. شما می‌توانید هر کاری را بدون راه‌اندازی زیرساخت و مدیریت پایگاه‌های کد پشتیبان و پایگاه‌های داده تکمیل کنید.

سیستم مدیریت محتوا

با توجه به تکامل سریع Jamstack در 10 سال گذشته، به یک راه حل CMS محبوب تبدیل شده است. توسعه دهندگان وب ممکن است توزیع محتوا را به کاربران نهایی به لطف معماری جلویی جدا شده Jamstack تقویت کنند.

اگر تحویل محتوا را از طریق کش استاتیک افزایش دهید، دیگر نگران دست کشیدن از انعطاف پذیری فرآیند انتشار نخواهید بود. از آنجایی که Jamstack از فایل ها به جای پایگاه داده استفاده می کند، مدیریت نسخه بسیار ساده و آسان است.

نحوه بهبود سئو سایت Jamstack

در اینجا چند روش آزمایش شده برای بهینه سازی وب سایت Jamstack برای جستجو و ارائه تجربه کاربری عالی که همیشه می خواستید آورده شده است:

1. بارگذاری سریع صفحه

اگرچه سایت‌های Jamstack به طور کلی بسیار سریع هستند، دو ترفند برای سریع‌تر کردن آنها وجود دارد:

کوچک سازی دارایی – فشرده سازی فایل های جاوا اسکریپت و کوچک سازی فایل های HTML و CSS.

تصاویر واکنش گرا – تصویری را تعریف کنید که برای چند تراکم پیکسلی استفاده شود تا مرورگر بتواند با بهترین آنها کار کند.

2. ساختار محتوای مناسب

قالب بندی محتوای شما به روش مناسب هم از نظر سئو و هم از دیدگاه کاربر سودمند است. کاربران اینترنت همیشه یک سایت با ساختار مناسب را ترجیح می دهند که به راحتی قابل پیمایش باشد. دو چیز وجود دارد که همیشه باید در اینجا در نظر بگیرید – ایجاد نقشه سایت با افزونه های تولید کننده سایت ایستا و استفاده از کلمه کلیدی مناسب در URL های ثابت.

3. تجربه موبایل

تجربه مرور موبایل برای وب سایت شما عامل مهم دیگری است. چندین ژنراتور سایت استاتیک اصول طراحی وب واکنشگرا را پیاده سازی کنید و از پرس و جوهای رسانه ای CSS برای اندازه های مختلف صفحه استفاده کنید. شما می‌توانید وب‌سایت خود را برای دستگاه‌های مختلف، چه رایانه، تبلت یا تلفن همراه، بهینه کنید.

4. اشتراک گذاری اجتماعی

موتورهای جستجو سایت هایی را که میزان تعامل مناسبی را در چندین پلتفرم نشان می دهند، در اولویت قرار می دهند. تعداد لایک‌ها، ریتوییت‌ها، نظرات و اشتراک‌گذاری‌ها فقط بیهوده نیست. همچنین به عنوان معیاری از جذابیت محتوای وب سایت شما عمل می کند. در نتیجه، ایجاد یک حضور قوی در رسانه های اجتماعی به شما کمک می کند تا ترافیک با کیفیتی را به وب سایت بیاورید و همچنین مشتریان بالقوه خود را جذب کنید.

نتیجه گیری

هیچ کس نمی تواند مخالف باشد که توسعه وب در حال بازگشت به ریشه های خود است و CSS، HTML و جاوا اسکریپت به عنوان ستاره های واقعی توسعه وب سایت در حال ظهور هستند. وقتی صحبت از سئو می شود، توسعه دهندگان، کارشناسان UX و متخصصان سئو باید با هم همکاری کنند.

اگر همه کارها را به درستی انجام دهید و انتظارات مخاطبان هدف خود را برآورده کنید، سایت Jamstack شما به طور استثنایی کار خواهد کرد. داشتن یک معماری قابل اعتماد برای وب سایت شما چیزی است که نمی توانید نادیده بگیرید، به خصوص که سرعت و عملکرد بیشتر مورد توجه کاربران نهایی و موتورهای جستجو قرار می گیرد. بنابراین، مراقب باشید خدمات توسعه Jamstack قابل اعتماد و یک وب سایت غنی از سئو ایجاد کنید که نتیجه دهد!

منبع