کود مخصوص گل ها و گیاهان آپارتمانی

چنانچه کودی که تهیه کردید دارای بعضی از عناصر مورد نیاز گیاه نباشد، باید کود دیگری به صورت جداگانه تهیه نموده و نیازهای غذایی گیاهان آپارتمانی را به طور کامل برآورده کنید تا گیاهی شاداب و سالم و مقاوم در برابر آفات و تنش ها داشته باشید. این افراد تا جایی که میتوانند باید از گیاهانی که در ادامه معرفی میکنیم فاصله بگیرند. افراد مبتلا به آلرژی باید مراقب گیاهانی باشند که گردهای سبک دارند و به راحتی توسط باد منتقل میشوند. گل ختمی گردههای بسیار سنگینی تولید میکند به همین دلیل نمیتوانند توسط باد منتقل و باعث ایجاد حساسیت شوند. گیاهان آستر، ژیپسوفیلا (نفس کودک)، کوکب و آمبروسیا نیز از جمله گیاهانی هستند که به دلیل داشتن گردههای سبک به راحتی توسط باد منتقل میشوند و در فصلهای بهار و پاییز مشکلات جدی نظیر آبریزش بینی و تب را برای افراد حساس ایجاد میکنند. گلهای ادریسی، رز، حنا، زنبق و سوسن نیز از جمله گیاهانی هستند که باعث ایجاد آلرژی و علائم آن نمیشوند و میتوانید از داشتن و تماشای آنها لذت ببرید.

همچنین تامین آمینو اسیدها ، ویتامین ها و هورمون های گیاهی در نگهداری بهتر و رشد بیشتر گیاهان آپارتمانی نظیر : سانسوریا، شامادورا، پاچیرا، زامیفولیا، فیلندرون، شفلرا، آگلونما و… به گیاه در جذب نیتروژن، تولید اسید آمینه ، ویتامین و آنزیم های مورد نیاز گیاه کمک کرده و همچنین باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری و آفات می گردد. گیاهان شمعدانی برای اینکه سرحال و تازه باقی بمانند به نور زیادی نیاز دارند و هر روز باید حداقل 4 ساعت نور غیر مستقیم خورشید دریافت کنند. گل شمعدانی گرده بسیار کمی تولید میکند و دانشمندان حتی توانستهاند نوع بدون گرده این گیاه ضد حساسیت را ایجاد کنند. گل داوودی گیاه مقاومی است که در طیف وسیعی از رنگها و اندازهها یافت میشود و برای طراوت بخشیدن به محیط داخلی خانه یا محل کار بسیار مناسب است؛ اما حساسیت زا بودن آن را فراموش نکنید. کاکتوس برای تولید گرده به کاکتوسی دیگر نیاز دارند اما آنها گردههای خود را توسط باد منتقل نمیکنند و این کار را حشرات و پرندگان انجام میدهند، به همین دلیل آلرژیزا نیستند. گیاهان را به نحوی انتخاب کنید که شرایط پرورش آنها به هم مشابه باشد تا نیاز به خرج کردن برای ایجاد شرایط متفاوت و بیشتر نداشته باشید.

آفتابگردان (Sunflowers): اندازه بزرگ این گیاه نورپسند نشان دهنده مقدار زیاد گرده در آنهاست که به راحتی میتوانند توسط باد لیست گیاهان زینتی منتقل شوند. این گیاه نیز به خانواده آسترها تعلق دارد و به خاطر گردههای قوی خود حتی بعد از استفاده در چای به عنوان طعم دهنده گیاهی نیز میتواند خاصیت آلرژیزایی خود را حفظ کند. گیاه فیکوس الاستیکا از درختچه های آپارتمانی درختچه های آپارتمانی بسیار زیبا و مقاوم است که برگ های چرمی و پهنی دارد و در رنگ های مختلفی موجود می باشد. این گل زیبا با گلهای ریز جزء گلهای مقاوم به شمار میرود و در صورت فراهم بودن شرایط مناسب از جمله نور و کود، در تمام ماههای سال گل میدهد. کود گیاهان و گل های آپارتمانی شوک علاوه بر دارا بودن تمام عناصر ریزمغذی و درشت مغذی مورد نیاز گیاهان، حاوی اناوع هورمون های گیاهی و ویتامین های مورد نیاز گلها و گیاهان می باشد.

رایج ترین و شناخته شده ترین گیاه خانگی است. گیاهان صورتی پرنسس فیلودندرون مانند بیشتر گیاهان گرمسیری خانگی به رطوبت زیادی احتیاج دارند. مهم تر از همهی موارد بالا شما در یکی از مشاغل خانگی پردرآمد برای زنان فعالیت خواهید داشت. چنانچه چند نوع مختلف از این نوع گیاه را خریداری کنید کار شما بسیار راحت خواهد شد. این مشکل ممکن است به خاطر بیش از حد قلیایی و یا اسیدی بودن خاک پیش بیاید. البته افرادی که دچار تب یونجه میشوند هنگام نوشیدن چایهایی که حاوی این گل هستند باید دقت و مراقبت داشته باشند؛ زیرا این گل گردههای خود را درونش حفظ میکند. عدم تشکیل کامل جوانه ها و ریختن گل ها. در میان گونه ها طیف متنوعی از رنگ ها نیز وجود دارد. انواع مختلف درختچه بداغ نسبت به بسیاری از خاکها مقاوم هستند، حتی خاکهایی که برای بسیاری از گیاهان دیگر سنگین بوده یا دارای مقادیر بالایی از آهک هستند. نویسندهای به نام Susan Orlean در کتاب خود تحت عنوان “دزد ارکیده”، تصویری از یک شوی ارکیدهها رسم کرده و انواع مختلف رنگ و طرح این گل را بیان میکند. شاید تصور کنید که گیاه کاکتوس گل نمیدهد اما باید بدانید که اینطور نیست.

متاسفانه، خاک تلاش می کند تا به کشور مادری خود بازگردد، بنابراین هیچ وقت ثابت نمی شود. یک درختچه کوچک از دل طبیعت زیبای کشور ژاپن که قادر است در یک گلدان کوچک به حیات خود ادامه دهد. سلام عرض میکنم خدمت همه دوستان عزیز امیدوارم حالتون باشه.همیشه مردم ازما درباره گلهایی که میشه توی شهرهای جنوبی کشور توی باغچه کاشت سوال میکنن که چه گیاهانی هستند که میتونن گرمای آبادان و اهواز و غیره رو تحمل کنند.دیگه تصمیم گرفتیم یه مقاله جامعی دراین باره بنوسیم تا به هرکسی از هرخطه ای از ایران عزیز برای گلکاری توی باغچش مشکلی نداشته باشه.دوستان ببینید گیاهان هرکدوم یه نقطه ی موازنه گازکربنیک دارن که تو اون نقطه میزان فتوسنتز با تنفس برابر میشه.نور و گرمای زیاد هم باعث افزایش تنفس گیاه میشن که اگه از فتوسنتز اون بیشتر بشن باعث ضعف گیاه وهمینطور افزایش تنفس نوری و سوختن برگ میشه.این مسائل باعث میشه که مجبور باشید گیاه مقاوم به این مسائل فوق رو پیدا کنید.تو این مقاله یه سری از بوته ها و گلهای مناسب با گرما و خشکی(نه درخت و درختچه) که توی بازار گلها موجودند رو معرفی کردم .گیاهانی مثل طاق و گز و آتریپلکس و گون و انواع درختان هم بودند که اونها رو توی یه مقاله ی دیگه معرفی میکنم و اینجا دیگه فاکتور میگیریم ازشون .

این گیاه آپارتمانی که ارتفاع آن به حدود یک و نیم متر می رسد، برگ هایی به رنگ سبز تیره و زیتونی با فرمی نیزه ای و باریک دارد. شمعدانیها باعث ایجاد سرفه یا عطسه نمیشوند؛ اما ممکن است برخی افراد با لمس کردن برگهای آن دچار تحریک پوستی شوند. اما دو نوع از گیاهان آفتابگردان به دلیل نداشتن گرده به عنوان گیاهان ضد حساسیت شناخته میشوند؛ نام آنها Apricot Twist و Joker است. با شروع فصلهایی همچون بهار و گرده افشانی و گلدهی گیاهان، افراد حساس و دارای بیماریهای تنفسی بسیار اذیت میشوند؛ اما گیاهان ضد حساسیت زیادی نیز وجود دارند که با وجود گلدهی و زیبایی منحصر به فرد خود هیچ گونه حساسیتی ایجاد نمیکنند و برای افراد مبتلا به آلرژی بسیار مناسب هستند. گلها ممکن است زیبا باشند، اما بسیاری از آنها گردههای تحریک کنندهای دارند که میتواند باعث خارش چشم، آبریزش بینی و تب شود. در ادامه قصد داریم اسامی رایج ترین گیاهان زینتی را بشناسیم که با توجه به محل کاشت آنها در داخل یا خارج از فضاها طبقه بندی می شوند.

اما توجه کنید که نوع Clematis viticella و Clematis terniflora این گیاه آلرژیزا هستند. البته توجه داشته باشید که برخی گیاهان علیرغم اینکه حساسیتی ایجاد نمیکنند به خاطر داشتن بو و رایحه بسیار قوی میتوانند تحریک کننده باشند و باعث سردرد یا حالت تهوع شوند؛ سنبل، یاسمن و یاس بنفش از این نوع گیاهان هستند. این افراد با شناخت این نوع گلها میتوانند از بروز آسیبها جلوگیری کنند و در عین حال از زیبایی و طراوت بسیاری از گیاهان بهره ببرند. این گیاه به دلیل داشتن هر دو بخش نر و ماده بر روی یک گیاه، نیازی ندارد که گردههایش مسافت طولانی را طی کنند به همین دلیل باعث حساسیت و علائم آن نمیشود و میتوانید از زیبایی و رایحه کاملیا لذت ببرید. بهترین راه برای کاشتن شاهی این است که بذرهای آن را در یک سینی کم عمق روی دستمالهایی مرطوب بریزید و تمام سینی را با یک پلاستیک شفاف بستهبندی کنید تا رطوبت آن حفظ شود. این گیاه بیشتر توی طرح های جنگلی و یا کنار آبشار و برکه ها به طور انفرادی قشنگتره تا توی ترکیب با گیاهان دیگراستفاده شود.

یکی از مقاوم ترین گلها به شرایط خشکی و گرما و شوری خاک هستش اصلا اگه جایی دارید که خاکش خرابه و شوره و هیچ گل دیگه ای نمیشه کاشت ختما این گل رو بکارید تازه اینکه بذرش میریزه کنارش و سال بعد دوباره رشد میکنه و حسابی هم پر رشده! جدا از خاصیت دارویی خودش توی ترکیب رنگها با گلهایی مثه امارانتوس و آشلانتوس خیلی فضای سبز رو قشنگ میکنه! این گیاه با رنگ نقره ای به خوبی زیر آفتاب مستقیم رشد میکنه و نور رو بازتاب میده.به کم آبی هم تاحدودی مقاوم هستش بذرهاشم میریزه پاش اصطلاحا میگن خودکشته! به طور گسترده ای اصلاح و یا پوشیدن بالا با کمپوست ، قالب برگ ، کود کمپوست و یا انواع دیگر مواد آلی به تدریج بافت خاک خود را افزایش می دهد، کاهش تراکم. در این حالت به تدریج برگ های گیاه می ریزد و خواب زمستانی گیاه آغاز می شود. این گیاه زیبا و مناسب به دلیل گرده افشانی کمی که دارد در بسیاری از باغها مورد استفاده قرار میگیرد. علاوه بر آن، گلدهی این گیاه تحت تاثیر عوامل محیطی مختلف قرار گرفته و از این رو، نیاز است تا با بهینه سازی شرایط محیطی مختلف، بیشترین عملکرد را از این گیاه زینتی بدست آورد.

تصور میشود که برخی گیاهان معطر مانند کامیلا، نیلوفر و رز بسیار آلرژیزا هستند؛ اما این گیاهان هیچ گونه حساسیتی ایجاد نمیکنند و اصلا گردهای ندارند که توسط باد پراکنده شود و افراد را تحت تاثیر قرار دهد. پتاسیم گیاهان و گل های آپارتمانی را تقویت کرده و به رشد سریع تر، افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و افزایش گلدهی تاثیر مستقیم دارد. گل دراسنا این آلاینده ها را از هوا جذب می کند. لکه های لکروزی و افزایش ضخامت برگ ها. چنانچه این کودها مراحل تجزیه را به صورت کامل نگذرانده باشند، ممکن است حامل تخم علف های هرز و باکتری های مضر برای گیاه آپارتمانی باشند. اگر ما این نیازها را به موقع رفع نکنیم ممکن است گیاهمان دچار مشکلاتی گاها جبران ناپذیر شود. گیاهان روش خاص خود را برای صحبت با ما دارند. در مجموع در این مطلب از وبلاگ گُلسِتان سعی کردیم 13 تا از محبوبترین گیاهان پهن برگ آپارتمانی را به شما معرفی کنیم.

چنانچه پس از خواندن این مقاله قصد خرید خرید کود سه بیست (npk) برای گیاهان آپارتمانی را دارید ، پیشنهاد می کنیم دست نگه داشته تا شما را با محصول ویژه برند شوک که مخصوص گیاهان و گل های آپارتمانی تهیه و تولید شده است، آشنا کنیم. از آنجا که وجود گلهای زینتی و آپارتمانی باعث طراوت و زیبایی محیط میشوند، در ادامه ده نمونه از گیاهان ضد حساسیت را معرفی میکنیم که علاوه بر ویژگیهای منحصر به فردشان، جلوه خاصی هم به محیط شما میدهند. گل ژربرا (Gerber Daisies): یکی از درخشانترین و زیباترین گیاهان از خانواده آستر است؛ اما علی رغم زیبایی منحصر به فردش گردههایی دارد که میتوانند باعث عطسه و سرفه شوند.

هنگامی که مرطوب و متراکم است، حتی بیشتر از چالشی است که در آن خشک می شود. از بین یک پوتوس بلند یا کوچک که دور یک تنه پیچیده شده است، بهتر است. این کودها ارزان و به صرفه بوده و به آسانی می توان با سرعت بیشتر و کیفیتی بهتر نیازهای غذایی هر گیاهی را برآورده کرد. گیاه سانسوریا Snake Plant جزو ساکولنتهای مهربانی است که خود را با هر محیطی تطبیق میدهد. از انواع گوناگون این گیاه، بگونیا رکس است که جزو بهترین گلهای آپارتمانی محسوب میشود. اگر جزو افرادی هستید که بدنتان به بوی گلها و انواع گیاهان واکنشهایی مانند سرفه، عطسه، آبریزش بینی، تنگی نفس و… گیاه آپارتمانی فیلودندرون جزو گیاهان آپارتمانی ای می باشند، که احتیاج به نور کم دارند.

انواع دیگر ارکیده میلتونیا دارای برگ های مخروطی است که می تواند به رنگ های سبز و قهوه ای باشد. این گیاهان علف مانند، معمولا گیاهان علفی چندساله بوده و میتوانند از انواع همیشه سبز نیز باشند. گلایل از خانواده زنبق است . دیفن باخیا، گل آپارتمانی زیبا با برگهای بزرگ و پربار است. سیدی که از اعضای هیأت مدیره تعاونی گل و گیاه استان است، به ناکارآمدی تعاونیهای گل و گیاه در گیلان اشاره کرد و گفت: تا دلتان بخواهد در گیلان تعاونی داریم، اما تعاون و خروجی رضایت بخشی از عملکرد این شرکتها نداریم. همچنین برایشان نور مناسبی فراهم کنید تا رنگهای برگ به زیبایی پدیدار شوند. گلهای این گونه از بگونیا را میتوانید در رنگهای گرم، از زرد تا نارنجی و قرمز، پیدا کنید. شکل ظاهری: از جمله گل های رونده دیواری می توان گلهای ساعتی را نام برد که این گل در اوایل تابستان ظاهر میشود و تا اواسط پاییز گل دارد. لاله ها بسیار محبوب در سراسر جهان ، گل کلاسیک بهاری هستند که دارای مجموعه ای شگفت انگیز از رنگ های روشن و پر جنب و جوش هستند.