6 روش برای استفاده از Google Trends برای سئو


هر روز، 8.5 میلیارد جستجو در گوگل رخ می دهد و آن را به بزرگترین بازیگر در بازار موتورهای جستجو تبدیل می کند. بینش هایی را که می توانید از چنین مجموعه داده بزرگی به دست آورید، تصور کنید!

خوشبختانه، گوگل راه حلی برای سرعت بخشیدن به این فرآیند دارد – Google Trends.

Google Trends ابزاری است که به شما کمک می‌کند بررسی کنید که افراد چه چیزی را جستجو می‌کنند، با آمار بسیار دقیق از داده‌های جستجو. این یک ابزار بصری است که به شما کمک می کند روندها را کشف کنید، داده های زمان واقعی را مقایسه کنید و موضوعات مهم را عمیق تر کنید. به عبارت ساده، آنچه را که مردم در زمان واقعی جستجو می کنند را نشان می دهد.

چرا این مهم است؟

همانطور که می دانید، مصرف کنندگان با وارد کردن عباراتی که حاوی کلمات کلیدی هستند از موتورهای جستجو استفاده می کنند. سپس بر اساس نتایج جستجو، تصمیم می گیرند از برخی منابع ارائه شده استفاده کنند.

اکثر آنها به ندرت از صفحه اول نتایج جستجوی گوگل خود فراتر می روند، بنابراین شما باید تلاش زیادی کنید تا به صفحه اول نتایج موتور جستجو برسید.

اگر می‌دانید که مردم بیشتر به دنبال چه چیزی هستند، می‌توانید هنگام ایجاد محتوا برای وب‌سایت خود از آن استفاده کنید. مردم عمدتاً به دنبال چیزهایی هستند که قصد خرید دارند، و نزدیک شدن به آن به معنای نزدیک شدن به درآمدی است که از فروش محصول یا خدمات خود به دست خواهید آورد.

اگر کسی برای “قطعات خودرو در اوهایو” جستجو می کند، قبلاً ذهن خود را به خرید قطعات خودرو معطوف کرده است و سعی می کند این کار را در یک مکان خاص انجام دهد. بنابراین گنجاندن آن و عبارات مرتبط در محتوای خود به شما کمک خواهد کرد رتبه بالاتر در نتایج جستجو، چیزی است که Google Trends به شما کمک می کند کشف کنید.

به خاطر داشته باشید که کشیدن داده از طریق Google Trends API اگر حجم زیادی از داده برای پردازش دارید، یکی از ساده ترین و مقیاس پذیرترین رویکردها است. استخراج خودکار و مقیاس بندی داده ها می تواند در زمان و تلاش شما صرفه جویی زیادی کند.

در اینجا نحوه استفاده از آن برای به دست آوردن امتیاز بهینه سازی موتور جستجو (SEO) ستاره ای که هر بازاریاب آرزوی آن را دارد آورده شده است.

روندهای حجم کلمات کلیدی را تجزیه و تحلیل کنید

هنگام تجزیه و تحلیل یک کلمه کلیدی، حجم جستجو یکی از مهم ترین شاخص های محبوبیت آن است. با Google Trends، می‌توانید حجم پرطرفدار یک کلمه کلیدی را در یک دوره خاص مشاهده کنید.

به این ترتیب می‌توانید مواردی را که مردم جستجو می‌کنند انتخاب کنید و هنگام ایجاد محتوا از آنها استفاده کنید.

شما نه تنها محبوبیت کلمات کلیدی خود را خواهید دید، بلکه می توانید عملکرد آنها را در آینده نیز پیش بینی کنید.

این ویژگی زمانی که در حال توسعه استراتژی کلمه کلیدی خود هستید مفید است.

جدا از بینش در مورد محبوب ترین کلمات کلیدی، شما همچنین می توانید عباراتی را که روند ضعیفی دارند شناسایی کرده و از آنها اجتناب کنید.

بسته به هدف تحقیق خود، می توانید رتبه بندی کلمات کلیدی خود را در طی چندین سال یا فصلی مشاهده کنید. کلماتی که برای مدت طولانی تری محبوب بوده اند جزء اصلی هستند، بنابراین نمی توانید با آنها اشتباه کنید. از سوی دیگر، کلمات کلیدی فصلی معمولاً هر چند ماه یکبار افزایش ناگهانی در محبوبیت دارند. می‌توانید از این موارد برای به‌روز ماندن در مورد آخرین علایق مخاطبان هدف خود استفاده کنید.

از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید

روندهای صنعت به طور مداوم در حال تغییر هستند و برخی از آنها می توانند یک شبه تغییر کنند. بنابراین، یک استراتژی محتوا باید این تغییرات پیش بینی نشده را در نظر بگیرد و Google Trends می تواند به شما کمک کند.

در کنار روند کلمات کلیدی، فهرستی از موضوعات مرتبط را نیز دریافت خواهید کرد که می توانید برای سئوی خود از آنها استفاده کنید. هنگامی که هر عبارتی را در نوار جستجو جستجو می کنید، پنج جستجوی برتر مرتبط را در کنار آن دریافت خواهید کرد. علاوه بر این، آنها به ترتیب درصد محبوبیت فهرست می شوند. این یک ویژگی مفید است که می توانید برای محتوای خود از آن استفاده کنید.

کلمات کلیدی مرتبط با Google Trends
منبع: Google Trends

همچنین، باید تصمیمات شما را در مورد ساخت لینک راهنمایی کند. با گنجاندن موضوعات مرتبط با کلمات کلیدی خود، کیفیت لینک های ورودی به صفحه وب خود و طبیعتاً سئوی خود را افزایش خواهید داد.

برای رفتن یک قدم جلوتر، می‌توانید کلمات کلیدی مرتبط را در ابزارهای کلیدواژه قرار دهید تا پیشنهادات بیشتری برای کلمات کلیدی برای شما ایجاد کنند. این به شما کمک می‌کند تا جستجوهای مرتبطی را پوشش دهید که محبوب‌ترین جستجوها نیستند، اما به جذب بازدیدکنندگان «نیچ» به وب‌سایت شما کمک می‌کند.

اگر می‌توانید با تلاش نسبتاً کم آن را دریافت کنید، چرا ترافیک اضافی را رد کنید؟

به کلمات کلیدی “برک آوت” توجه کنید

Google Trends به شما کمک می کند کلمات کلیدی امیدوارکننده را با رشد بسیار بالا شناسایی کنید. اینها آنهایی هستند که به جای درصد جستجوها، “شکست” در کنار آنها وجود دارد. این بدان معنی است که محبوبیت کلمه کلیدی بیش از 5000٪ افزایش یافته است.

این فرصتی است که از آن در زمانی که جدید است و قبل از اینکه رقبا بیش از حد از آن استفاده کنند استفاده کنید. به عنوان مثال، فرض کنید یک وبلاگ دارید که به سلامت باروری زنان اختصاص دارد. بر اساس Google Trends، اینها کلماتی هستند که اگر به زودی از آنها استفاده کنید، می توانند شما را در صدر نتایج جستجو قرار دهند:

کلمات کلیدی جستجوی Google Trends
منبع: Google Trends

آیا این خیلی خوب به نظر می رسد که درست باشد؟ خب بستگی داره چطوری بهش نگاه کنی شما باید کلمات کلیدی پراکنده را در محتوای خود بگنجانید، اما زیاد به آنها اعتماد نکنید. این کلمات اغلب فقط برای مدت کوتاهی محبوب می شوند و می توانید برای چند ماه از آنها برای بهبود رتبه خود استفاده کنید.

زمان‌بندی در اینجا کلیدی است – اگر در زمان مناسب آن را انجام دهید، از جمله کلمات شکست‌خورده می‌تواند یک حرکت هوشمندانه باشد.

با بهینه سازی به محلی بروید

دیدید که Google Trends یک گزینه جستجوی محلی را ارائه می دهد. با وارد کردن یک منطقه فرعی یا یک مکان خاص، می توانید روندهای منطقه مورد علاقه خود را ببینید و استراتژی سئوی محلی خود را اصلاح کنید. این به ویژه برای مشاغل کوچک و محلی مفید است. در مناطق کوچکتر، جستجو برای یک محصول معمولاً به این معنی است که مردم قبلاً تصمیم به خرید گرفته اند. آنها فقط به دنبال مکانی هستند که بتوانند این کار را انجام دهند. به همین دلیل است که موقعیت خوب در نتایج موتورهای جستجو (SERP) مستقیماً بر درآمد شما تأثیر می گذارد.

فرض کنید در یک شهر کوچک زندگی می کنید و یک فروشگاه حیوانات خانگی دارید. وقتی می بینید که عبارت جستجوی “غذای سگ” در چند ماه گذشته محبوب بوده است، باید آن را در کلمات کلیدی خود قرار دهید.

حتی اگر در مقیاس بزرگ‌تری فعالیت می‌کنید، گرایش‌های جستجوی محلی می‌توانند ایده‌هایی برای انتخاب کلمات کلیدی به شما ارائه دهند. از آمار استفاده کنید تا ببینید آیا می توانید محصولات یا خدمات جدیدی را در مناطق خاصی راه اندازی کنید یا خیر. گزینه “Interest by Subregion” را بررسی کنید زیرا کلمات کلیدی می توانند به طور منحصر به فردی در شهرها، مناطق فرعی و کشورهای مختلف روند داشته باشند.

بهینه سازی محلی ترندهای گوگل

با مشاهده اینکه چگونه روند جستجو برای یک کلمه کلیدی خاص از ناحیه ای به منطقه دیگر متفاوت است، می توانید آنهایی را که بیشترین تقاضا را برای محصولات دارند شناسایی کنید و استراتژی SEO خود را برای مطابقت با آن تغییر دهید.

به دنبال ایده های کلمه کلیدی باشید

حتی اگر کلمات کلیدی خاصی را در ذهن ندارید، Google Trends می تواند در سئو به شما کمک کند. می‌توانید داده‌های بی‌درنگ را برای محبوب‌ترین جستجوهای ۲۴ ساعت گذشته ببینید. این موارد را در بخش «جستجوهای پرطرفدار» خواهید یافت. باید به خاطر داشته باشید که بیشتر کلماتی که در اینجا پیدا می کنید برای چند روز محبوب هستند، زیاد روی آنها تمرکز نکنید. اما آنها را نادیده نگیرید. نادیده گرفتن این بینش ها یک اشتباه خواهد بود.

هر از گاهی یک کلمه کلیدی یا موضوعی وجود خواهد داشت که ماندگاری بیشتری خواهد داشت. شما می توانید آن را بر اساس روندهای دنیای واقعی قضاوت کنید. به عنوان مثال، بیایید بگوییم که یک مدل خودروی جدید از ولوو عرضه شده است که مدتی است که توسط دوستداران خودرو پیش بینی شده است. نام این مدل به «جستجوهای پرطرفدار» راه پیدا خواهد کرد، اما احتمالاً باقی خواهد ماند. این بدان معنی است که یک تجارت مرتبط با خودرو می تواند حداقل برای چند ماه در آینده از این کلمه کلیدی استفاده کند و از مزایای آن بهره مند شود.

توجه: از فیلتر «رده» برای یافتن جستجوهای پرطرفدار در صنعت خود استفاده کنید و کلماتی را که فقط به دلیل ظاهر شدن در اخبار وجود دارند حذف کنید.

با Google Trends، می‌توانید با استفاده از گرایش‌هایی که در موارد زیر ظاهر می‌شوند، برای کلمات کلیدی خود ایده بگیرید:

  • جستجوی تصویر
  • جستجوی اخبار
  • جستجوی YouTube
  • خرید گوگل

ایده های کلمات کلیدی Google Trends

اکثر جستارهای جستجو در این کانال ها مشابه خواهند بود، اما شما یک پایگاه کلیدواژه گسترده دریافت خواهید کرد. از آنجایی که تنها تعداد کمی از افرادی که از ابزارهای استاندارد تحقیق کلمات کلیدی استفاده می کنند به این عمق می پردازند، اینها کسانی هستند که احتمالاً شما را از رقبای خود از نظر سئو متمایز می کنند.

شامل کلمات کلیدی LSI

کلمات کلیدی نمایه سازی معنایی پنهان (LSI) اصطلاحاتی هستند که به موتورهای جستجو برای درک محتوای یک وب سایت کمک می کنند. امروزه این یکی از جنبه های بسیار مهم سئو است زیرا گوگل فقط برای محتوا ارزش قائل نیست. برای زمینه نیز ارزش قائل است. و Google Trends می تواند به شما در استفاده از آن کمک کند. بنابراین می توانید سئوی داخلی خود را با نمایش کلمات کلیدی LSI بهبود بخشید. به عنوان مثال، فرض کنید یک پست در مورد قهوه نوشته اید. با استفاده از «پرسش‌های مرتبط» و «موضوعات مرتبط»، می‌توانید محتوای مرتبط با کلمات کلیدی خود را ببینید، به عنوان مثال، فیلتر، سیاه، دما، آسیاب، دم کردن و غیره. تنها چیزی که به شما بستگی دارد این است که آن را درج کنید. این اصطلاحات در محتوای شما به گونه ای منطقی است.

Google Keyword Planner در مقابل Google Trends

پس از خواندن همه اینها، ممکن است بپرسید – تفاوت Google Trends و Google Keyword Planner چیست؟

هر دوی آنها برای سئوی شما ارزشمند هستند. تفاوت آنها در اینجا این است:

Google Keyword Planner داده‌های حجم جستجوی مطلق را برای یک دوره مشخص نشان می‌دهد، در حالی که Google Trends محبوبیت نسبی یک کلمه خاص را در یک بازه زمانی انتخابی نشان می‌دهد. در اینجا یک مثال است:

تصور کنید که می خواهید روند جستجوی “غذای وگان” را در منطقه خود جستجو کنید. برنامه ریز کلمات کلیدی به شما می گوید که در سه ماه گذشته چند نفر آن را جستجو کرده اند.

از طرف دیگر، Google Trends درصد تمام جستجوهایی که توسط “غذای وگان” انجام شده است را به شما می گوید. این کار را با تقسیم تعداد جستجوهای کلمه کلیدی شما بر تعداد کل جستجوها انجام می دهد. یک منطقه خاص و یک بازه زمانی محدود را پوشش می دهد. در نتیجه، یک عدد در مقیاس 0 تا 100 (نماینده همه جستجوها) دریافت خواهید کرد. عددی که به دست می آورید، محبوبیت نسبی آن عبارت را به شما نشان می دهد.

چرا این خوب است؟ اگر در مورد کلمات کلیدی استفاده نکنید، آن را راحت تر با سایر اصطلاحات مقایسه خواهید کرد.

توجه: اگر عبارت شما نمره 0 گرفت، به این معنی است که از نظر حجم جستجو به لیست محبوب ترین ها راه پیدا نکرده است.

نتیجه

Google Trends با هدف تجزیه و تحلیل علایق کاربران در موضوعات مختلف آغاز شد. با گذشت زمان، معلوم شد که ابزاری است که جایگاه مهمی در توسعه یک استراتژی SEO با کیفیت بالا دارد.

هیچ ابزار آنلاین دیگری وجود ندارد که به شما امکان دهد آخرین روندهای جستجو را مشاهده کنید.

بنابراین، اگر برای تحقیق و تحلیل کلمات کلیدی کمک بیشتری می‌خواهید، مطمئن شوید که از ویژگی‌هایی که این ابزار ارائه می‌دهد استفاده کنید.

منبع